Järva-Madise kirik

  •  

Kõrvemaa südames Albu vallas soode ja rabade keskel seisab Püha Matteuse nimele pühitsetud Järva-Madise kirik, mis on üks väiksemaid ühelöövilisi kirikuid Eestis. Järva-Madise kirik on koduks EELK Järva-Madise kogudusele. Just selle kiriku torniga võrdles sulane Juss „Tões ja õiguses“ laka redeli pikkust ja just selle kiriku kellad helisesid üle soo Väljamäele ja andsid teada jumalateenistuse toimumisest Vargamäe elanikele.

KIRIK

Kiriku ehitustööd on alanud ilmselt 14. saj algusveerandil. Töid on juhendanud mitu erinevat meistrit ning neid arvatakse olevat pärit Ojamaalt. Just seetõttu eristub Järva-Madise kirik oma arhitektuuriga Järvamaa kolmelööviliste kodakirikute Ambla, Koeru, Türi ja Peetri kiriku arhitektuurist. Kiriku võlvimine arvatakse jäävat 14. saj teise poolde. Kalasaba taoliselt laotud ristvõlvid toetuvad viiskülgsetele vööndkaartele ja roietele, mis lõpevad konsoolidega seintel. Konsoolid äratavad huvi just selle poolest, et on viietahulise püramiidi kujuliseks tahutud ning meenutavad teravat pliiatsit. Roided lukustavad võlvikute laes asuvad reljeefitud päiskivid. Nii konsoolid kui päiskivid ei esine sellisena üheski teises Mandri-Eesti kirikus. 14. saj lõpu poole jääb ka lõunaportaali ja läänes asuva peaportaali ehitamiseni. Peaportaal ei sarnane ühegi teise Eesti kiriku portaaliga, üksnes Tallinna Toomkiriku raidportaalid näivad olevat näpanud elemente Järva-Madise kiriku peaportaalilt. Kiriku interjöörist moodustavad kunstiväärtuslikema osa Christian Ackermanni meisterdatud altar ning kantsel Elert Thiele tehtud Kristuse ja evangelistide kujudega ning triumfigrupp kiriku kooriruumi kohal.

KOGUDUSE TÖÖ

Kogudust teenivad diakon Tiit Lastik +37255966140 praost Teet Hanschmith: Koguduse organist on Eve Sisask: +372 56 911 445. Koguduse hingekirjas on liikmeid umbes saja inimese ringis. Ühiselt sünnivad pühapäevased jumalateenistused, kohvijoomised ja talgupäevad. Laulujänused saavad laulda segakooris „Sink sale pro“ dirigendi Kaja Kraav käe all. Kogudusel on tihe koostöö Albu vallavalitsuse ja Ahula sotsiaalse varjupaigaga.

VISIOON

Kirik on ühiskonna usuliste ja kõlbeliste väärtuste kujundaja ja kandja, hoides ning edendades piirkonnas kultuurilist ja rahvuslikku järjepidevust ning kristlikku kasvatust.

Close Menu